Dlaczego mój pies niszczy w domu?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dlaczego mój pies niszczy w domu?

 

 

Pies który niszczy różne przedmioty podczas nieobecności właściciela w domu to ogromny problem dla wszystkich członków rodziny, a niekiedy również dla sąsiadów. Często takie zachowanie jest powodem oddania psa do schroniska. Co powinniśmy zrobić gdy po powrocie zastajemy dom/mieszkanie zdemolowane, pogryzione krzesła, fotele, kanapy, zerwane firanki lub zniszczone ulubione rzeczy? Przyczyn jest wiele, ale skupimy się na tych najczęściej spotykanych i przedstawimy jak sobie z tym radzić.

 

Gryzienie i przeżuwanie szczenięce

 

 

 

Zaczyna się wraz z wymianą uzębienia oraz rozrostem szczęki u psa, które powoduje swędzenie. W małej ilości ssanie oraz podgryzanie przedmiotów jest dopuszczalne, ale musimy takie zachowania kontrolować. Nie możemy dopuścić do sytuacji w której nasz pies będzie podgryzał przedmioty codziennego użytku, w żadnym wypadku nie przeznaczone dla niego takie jak buty, ubrania czy dywan. Gdy zauważymy, że nasz pupil podgryza np. buty musimy szybko zareagować karcąc go słownie np. "ej" lub "nie", lekko go trącając oraz wyjąć daną rzecz z pyska. W żadnych wypadku nie możemy traktować takiego zachowania jako czasowe i liczyć na to że szczeniak z tego wyrośnie. Jeśli jednak nie jesteśmy wstanie upilnować psa, ze względu na pracę możemy skorzystać z pomocy odpowiedniej klatki lub ograniczyć psu przestrzeń używając do tego zwykłej smyczy. Musimy pamiętać o tym aby w zasięgu psa nie leżały żadne przedmioty które może wykorzystać do gryzienia. Są również specjalne preparaty którymi można spryskać przedmioty które chcemy uchować. Na rynku jest bardzo duży wybór klatek ale najważniejszym kryterium jest rozmiar, jeśli nasz pies będzie w przyszłości dużym psem lepiej od razu zakupić większą klatkę, aby pies przyzwyczaił się do swojej klatki już od małego i nie zmieniać jej, wtedy będzie czuł swój zapach i to pomoże mu czuć się komfortowo i bezpiecznie. Ważne jest również wyposażenie takiej klatki, to czy ułożymy tam kocyk czy legowisko nie ma znaczenia, pies po prostu lubi mieć miękko. Klatka powinna być ustawiona w cichym i spokojnym miejscu, najlepiej w rogu. Często właściciele przykrywają taką klatkę od góry kocem, wtedy pies czuję się bezpiecznie i ma swój "azyl".

 

Gryzienie z nudów

 

 

 

Gdy nasz pies ma mało ruchu i nie ma gdzie spożytkować nadmiaru swojej energii zaczyna ujadać, wyć lub podgryzać, zwyczajnie czuje niepokój. Podczas gryzienia wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za poprawę humoru i jest to dla psa nielada przyjemnością.

W takich sytuacjach powinniśmy wyjść z psem rano przed pójściem do pracy na długi spacer, aby miał możliwość wybiegania się i zmęczenia, po takim wysiłku pies prześpi naszą nieobecność.

Ograniczmy psu również wolną przestrzeń – im mniej miejsca tym mniej pokus.

Ważne jest aby nie karać psa po fakcie, on i tak nie skojarzy.

 

Gryzienie w sytuacjach stresowych

 

Takie gryzienie może przyjść z wiekiem, często jest skutkiem zmian jakie następują w życiu psa. Bardziej podatne są psy wrażliwe i ciche, mogą nie tyle niszczyć przedmioty co podgryzać siebie, swój ogon i łapki. Narażone na podgryzanie są również nasze ubrania, pies czuje nasz zapach i są tak jakby za nas zastępstwem. Tęsknota za właścicielem jest kolejnym powodem gryzienia. Lęk separacyjny bardzo często jest spowodowany naszymi wcześniejszymi zachowaniami, takimi jak spędzanie każdej chwili z psem, brak konsekwencji i ciągła kontrola właściciela przez psa – chodzenie krok w krok, leżenie blisko właściciela, każde wyjście razem. Gdy szczeniak jest mały i słodki zabieramy go wszędzie, nosimy na rękach i cały czas się o niego troszczymy, gdy zrobi się większy nagle odcinamy pępowine i spędzamy z nim ograniczoną ilość czasu, zostawiamy częściej, na dłużej w domu. Niestety psa trzeba stopniowo do wszystkiego przyzwyczajać. Najpierw zostawiamy go w domu samego na kilka minut, potem kilkanaście a na koniec na kilka godzin, pies musi wiedzieć że gdy wychodzimy to na pewno wrócimy. Podczas ubierania się i zbierania do wyjścia pies nie może siedzieć przy drzwiach i wymuszać na nas zabrania go ze sobą, ma swoje miejsce i tam ma oczekiwać na komendę. Ważny jest również nasz nastrój, psy wyczuwają gdy jesteśmy zaniepokojeni. Wychodząc z domu powinniśmy nakać psu pozostanie na swoim legowisku najlepiej aby pies wygodnie się położył i wydać komendę "zostań" lub "czekaj" nigdy nie używajmy słowa "pilnuj", to wywułuje u psa poczucie odpowiedzialności i stres. Możemy również wychodząc dać psu miskę z jedzeniem.

 

Obgryzanie ścian

 

Występuje w wieku szczenięcym i jest skutkiem niedoborów żywieniowych. Pies w fazie wzrostu potrzebuje karmy bogatej w składniki budujące kości i mięśnie. Często sygnałem podpowiadającym nam że szczeniak wymaga wzbogacienia jego diety jest zjadanie odchodów innych zwierząt.

W takiej sytuacji powinniśmy zabrać psa na badania do weterynarza w celu dobrania odpowiednich suplementów diety.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do góry