Pies ciągnie na smyczy - co zrobić gdy pies nas wyprzedza i silnie nas ciągnie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Powszechny problem z ciągnięciem psa prowadzonego na smyczy

 

Z problemem spotykają się zarówno właściciele małych piesków jak i tych "troszeczkę" większych. O ile dla właścicieli mniejszych milusińskich problem nie jest aż tak istotny, ze względu na stosunkowo małą siłę, z którą potrafią one ciągnąć smycz, o tyle pieski o większej masie potrafie praktycznie każdego przewrócić w momencie eksytacji, strachu lub agresji. Kwestią komfortu jest również możliwość swobodnego spacerowania bez obawy i bez "oporowania" i bezskutecznego szarpania za smycz bezsilnego właściciela psa.

Pierwszą sprawą na jaką musimy zwrócić uwagę, to nauka od małego aby piesek nie wyprzedzał nas, czyli idąc dostosowywał tempo swojego kroku do naszych nóg a nie odwrotnie. Osobiście stosuję metodę, która polega na:

- ustawieniu psa przy nodze (obok, tak aby pyszczek miał nie dalej niż nasze kolana), zanim zaczniemy marsz

- następnie robimy jeden krok i obserwujemy co piesek robi, jeśli od razu nas wyprzedza, to natychmiast zatrzymujemy się i w zależności od tego czego nauczyliśmy wczesniej naszego pupila przywołujemy go poprzedniej pozycji przy nodze. W tym działaniu musimy być bardzo konsekwentni, aby pies zrozumiał, że nie opłaca mu się "wyrywać" do przodu, ponieważ i tak musi wrocić, tam gdzie był

 

Kantar

- nieocenioną pomocą w tym wypadku jest używanie Kantara, należy przy tym uważać aby nie używać gwałtownych ruchów, ponieważ uzywając go ciągnąc za smycz działamy bezpośrednio na kark psa.

 

Kolczatka

- odradzam kolczatki, które dają efekt, ale przyczyniają się do wzrostu agresji u psa oraz mogą przyczynić się do wytworzenia odruchów traumatycznych, w momencie gdy pies nie zrozumie dlaczego kolczatka zadziałała i i odczuł ból.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do góry