Kim jest weterynarz? Czym różni się lekarz weterynarii od technika?

Miłość do zwierząt i chęć niesienia im pomocy to podstawa w pracy jako weterynarz. Aby zostać lekarzem weterynarii, niezbędne jest jednak również kierunkowe wykształcenie, doświadczenie i rozmaite pozwolenia. Czy to oznacza, że bez możliwości odbycia odpowiednich studiów i praktyki można zapomnieć o pracy przy zwierzętach? Niekoniecznie! Czytaj dalej i dowiedz się więcej o pracy weterynarzy i techników weterynarii!

Kim jest weterynarz?

Najprościej rzecz ujmując, weterynarze to odpowiednio wykwalifikowane osoby z branży medycznej, które zajmują się badaniem i leczeniem zwierząt. W potocznym znaczeniu, mówiąc „idę do weterynarza” możesz mieć na myśli wizytę zarówno u lekarza jak i technika tej dziedziny, jednak w praktyce, weterynarzami nazywa się wyłącznie osoby z dyplomem wyższej uczelni, praktykujące w zawodzie. Technicy jednak również zajmują bardzo ważne stanowisko w tej branży – oznacza to, że jeśli kochasz zwierzęta i chcesz im pomagać, możesz zacząć to robić dosłownie w każdym wieku, a dzielić Cię od tego będzie znacznie krótsza droga edukacji.

Lekarz weterynarii – na pomoc zwierzętom

Weterynarz to bardzo szanowany i niezwykle potrzebny zawód. Ponad połowa Polaków ma w swoich domach koty, psy, gryzonie i ptaki, a kolejne 10% społeczeństwa na co dzień zajmuje się pracą na roli i hodowlą koni, bydła oraz trzody. Lekarz weterynarii, dopóki nie wybierze i nie ukończy konkretnej specjalizacji, na drodze swojej kariery ma do czynienia z najróżniejszymi pacjentami.

technik weterynarii sprawdzający uzębienie psa

Jak jednak zostać weterynarzem? Cóż, trzeba przygotować się na wieloletnią naukę i przygotowania do zawodu. Pierwszym krokiem jest ukończenie 5,5-letnich studiów weterynaryjnych na jednym z uniwersytetów medycznych lub przyrodniczych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu lub Olsztynie, a także odbycie licznych praktyk. Dyplom studiów wyższych nie jest jednak tożsamy z możliwością pracy w zawodzie. Konieczne do tego są uprawnienia, które nadaje Okręgowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Kolejnym krokiem jest specjalizacja, którą zdobywa się w trakcie 2- lub 3-letnich studiów (w zależności od specjalizacji). Aby jednak do niej podejść, trzeba przepracować 4 lata w zawodzie. Oczywiście specjalizacji można zrobić kilka, jednak wiązać się to będzie z dłuższym okresem nauki. Po tym czasie można cieszyć się tytułem specjalisty weterynarii i z powodzeniem otworzyć własną klinikę, oferującą profesjonalne i kompleksowe usługi weterynaryjne, tak jak robi to np. przychodnia https://www.wetmarysin.pl.

 

Zostań technikiem weterynarii!

Jak wcześniej wspomnieliśmy, technicy są nieodłącznym i niezbędnym ogniwem branży weterynaryjnej. Mimo że nie mają takich uprawnień oraz umiejętności, jak lekarze, wciąż mogą pracować w przychodniach i klinikach weterynaryjnych, niosąc pomoc czworonożnym, latającym, pełzającym i pływającym pacjentom.

Technicy weterynarii mogą asystować w zabiegach chirurgicznych oraz sekcjach zwłok, odbierać porody, udzielać pierwszej pomocy zwierzętom, wykonywać wstępne oględziny w nagłych przypadkach, podawać leki i preparaty, które nie wymagają wypisania recepty, wykonywać proste badania (jak np. badanie gruczołów okołoodbytniczych, mierzenie temperatury) i zabiegi (np. szycie czy oczyszczanie rany), a także wykonywać próbki laboratoryjne. Nie mogą jednak samodzielnie wykonywać skomplikowanych zabiegów wymagających interwencji chirurgicznej, usypiać zwierząt czy wypisywać recept. W skrócie – również jest to zawód niezwykle potrzebny i niemal każda przychodnia weterynaryjna potrzebuje takich osób w swojej załodze.

Aby zostać technikiem weterynarii, wystarczy po maturze rozpocząć technikum weterynaryjne lub udać się na kwalifikowany kurs zawodowy w szkole policealnej. Nauka na tym kierunku trwa około 2 lat i pozwala na dogłębne poznanie różnych specjalizacji z tej branży oraz zostanie „prawą ręką weterynarza”. Co ciekawe, już jako technik weterynarii możesz otworzyć własny gabinet, jednak wyłącznie wtedy, gdy zatrudniony będzie tam w pełnym wymiarze lekarz weterynarii.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *