Jakich witamin potrzebuje Twój pies?

Twój pies potrzebuje zrównoważonej diety tak samo jak Ty. Chociaż prawdą jest, że większość psów zje wszystko, co przed nimi postawisz, nie oznacza to, że otrzymują one wszystkie potrzebne im składniki odżywcze wyłącznie z pożywienia. W rzeczywistości, wiele komercyjnych karm dla psów jest tak pozbawionych ważnych witamin i minerałów, że przypomina to raczej spożywanie tylko jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania podczas każdego posiłku. Jakich więc witamin potrzebuje Twój pies?

Jakie witaminy trzeba podawać psu?

Być może nie zastanawiałeś się zbytnio nad suplementami witaminowymi dla swojego psa, ale są one naprawdę bardzo ważne. I chociaż prawdopodobnie słyszałeś o podstawowych witaminach, takich jak witamina A i C, istnieje wiele innych witamin, na które warto zwrócić swoją uwagę.

Wśród nich jest witamina B complex, która jest niezbędna dla metabolizmu i ogólnego stanu zdrowia Twojego psa. Większość psów nie otrzymuje wystarczającej ilości witamin z grupy B w pożywieniu, więc to do Ciebie, jako odpowiedzialnego właściciela zwierzęcia, należy upewnienie się, że Twój pies otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Witaminy D i E są również ważne dla ogólnego samopoczucia Twojego pupila. Witamina D pomaga we wzroście kości i wchłanianiu wapnia; bez niej u psów mogą pojawić się słabe kości i deformacje, takie jak koślawe nogi czy nawet dysplazja stawów biodrowych. Podobnie, witamina E działa jako przeciwutleniacz, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki.

Witamina A – co warto o niej wiedzieć?

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Pomaga utrzymać zdrową skórę i wzrok, a także normalny wzrost i rozwój. Witaminę A można znaleźć w marchewce, słodkich ziemniakach, szpinaku, brokułach i wątróbce.

Witamina C dla psa – to każdy właściciel musi wiedzieć!

Witamina C dla psa jest niezbędna dla zdrowego układu odpornościowego i gojenia się ran. Przyczynia się również do zdrowia skóry i okrywy włosowej, a także zdrowych zębów i dziąseł. Witamina C jest ważna również dla zdrowia stawów, ponieważ jest wymagana do tworzenia kolagenu w tkankach łącznych.

Istnieje wiele źródeł witaminy C, które możesz podawać swojemu psu; świeże produkty, takie jak jarmuż, truskawki i owoce cytrusowe to świetne sposoby na dostarczenie dodatkowych składników odżywczych do jego diety!

Witaminy dla psa – podsumowanie

Możesz zapewnić swojemu psu zrównoważoną i zdrową dietę, podając mu odpowiedni rodzaj i ilość pożywienia. Jeśli nie jesteś pewien, jaka ilość każdego składnika odżywczego jest odpowiednia dla Twojego psa, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii. Może on zalecić więcej badań lub suplementów, aby upewnić się, że Twój pupil otrzymuje wszystko, czego potrzebuje ze swojej diety.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *