Jak żywić psa – najważniejsze zasady

Jak karmić psa, by zdrowo się rozwijał, był szczęśliwy i pełen energii? Poznaj podstawowy kodeks właścicieli.

Wielu posiadaczy czworonożnych pupili, pomimo gorącej miłości do swojego zwierzaka, nie zapewnia mu prawidłowej diety. Wynika to oczywiście zwykle nie ze złych chęci, lecz z niewiedzy lub powielanych stereotypów, które już dawno zostały obalone. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy w żywieniu psa.

1. Dobrej jakości karma dla psa

To bardzo popularne, że podczas robienia zakupów spożywczych, w koszyku ląduje również coś dla zwierzaka. Niestety karma dla psa z pobliskiego marketu, szczególnie ta niedroga, to z reguły najgorsze, co możesz podać. Jej skład pozostawia wiele do życzenia. Mięso, które powinno być podstawą diety, zastępowane jest w dużej mierze wypełniaczami, które mają negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie pupila. Pozorna oszczędność czasu i pieniędzy może się skończyć poważnymi chorobami i częstymi wizytami u weterynarza.

2. Optymalne porcje jedzenia

Wiele psów jest w stanie zjeść wszystko, co im podasz i jeszcze prosić o dokładkę, z takim przekonującym spojrzeniem, że trudno mu nie ulec. Niestety żywienie psa powinno być adekwatne do jego wielkości, wieku, aktywności fizycznej. Przekarmianie przeciąży układ pokarmowy, a nadwaga mocno nadweręży cały organizm i trudno będzie się jej pozbyć.

3. Nie karmimy psa przy stole

No jak mu nie dać, skoro tak patrzy? To trudne, ale żywienie psa resztkami ze stołu nie jest dla niego dobre z wielu powodów. Pamiętaj też, że to rodzaj podjadania między posiłkami, który może się skończyć tak samo, jak u człowieka, czyli nadwagą. Pies od początku powinien być uczony, że nie ugra nic nawet największymi oczami i to, co na stole jest nietykalne. Pamiętaj, że tylko konsekwencja przyniesie efekty.

4. Regularne posiłki

Tak samo, jak organizm ludzki, również ten psi powinien otrzymywać swoją dawkę kalorii o tych samych godzinach. Żywienie psa o stałych porach jest istotne z punktu widzenia psychiki zwierzęcia, jego poczucia bezpieczeństwa, ale także ma ogromne znaczenie w przebiegu procesów metabolicznych.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat żywienia psa, zajrzyj na blog https://blog.piesotto.pl/. Znajdziesz tu porady dotyczące dobrze zbilansowanej karmy i inne ciekawostki, które pomogą Ci zostać najlepszym właścicielem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *