Pies – dlaczego warto go mieć? Zalety wynikające z posiadania szczekającego czworonoga

Zawsze miałem przy sobie psa, kiedy dorastałem i nie wyobrażam sobie życia bez niego teraz. Byłem też zaskoczony tym, jak wiele nieoczekiwanych korzyści może przynieść posiadanie psa: moje zdrowie psychiczne jest lepsze, moje ciśnienie krwi się obniżyło i nie czuję się tak odizolowany od społeczeństwa, jak wcześniej. To tylko niektóre z korzyści odpowiadające na pytanie: dlaczego warto mieć psa?

Psy są dobre na odstresowanie

Psy mogą być wspaniałym źródłem komfortu i towarzystwa. Mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, zapewniając odwrócenie uwagi od codziennych zmartwień, zwłaszcza gdy czujesz się samotny lub odizolowany. Kiedy masz psa, już nigdy nie musisz się martwić, że zostaniesz sam. Psy są naturalnie społecznymi zwierzętami, które pragną uwagi swoich właścicieli. Zawsze będą szczęśliwe, gdy Cię zobaczą i gotowe do zabawy lub sesji przytulania, gdy tylko będzie to potrzebne! Chętnie pójdą z Tobą na spacer do lasu albo parku.

Psy pomagają podczas depresji

Psy są świetnymi towarzyszami dla osób z depresją. Mogą pomóc w utrzymaniu reżimu leczenia i utrzymaniu objawów depresji na dystans, ale także zapewniają więź społeczną, która może być szczególnie korzystna dla osób cierpiących na ten stan. Od dawna wiadomo, że psy pomagają swoim właścicielom poczuć się lepiej, ale teraz pojawiły się dowody na to, że mogą one nawet pomóc w leczeniu samej choroby psychicznej – pomagając właścicielowi lepiej trzymać się planu leczenia i otwierają na innych oraz poprawiają samopoczucie.

Psy mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i oferują nieosądzające towarzystwo – to najwierniejsi przyjaciele

Psy mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza osobom, które mieszkają samotnie i nie mają zbyt wielu przyjaciół, przez co na co dzień brakuje im towarzystwa. Trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógłby się bać w obecności tak kochającego zwierzęcia, wielu osoby te zwierzęta po prostu dodają otuchy. Miłość i towarzystwo psa może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, że ktoś będzie czuł się mniej niespokojny, będąc sam w nocy lub w nieznanym otoczeniu.

Posiadanie psa do opieki może pomóc Ci poczuć się potrzebnym i chcianym

Posiadanie psa może pomóc ci poczuć się chcianym i potrzebnym. Kiedy przechodzisz przez trudny czas, miło jest wiedzieć, że ktoś cię potrzebuje – chce się do Ciebie przytulić oraz spędzać z Tobą czas. Posiadanie zwierzęcia jest łatwym sposobem na zapewnienie sobie tego uczucia bycia potrzebnym. Pies będzie lojalny i stanie przy tobie bez względu na to, co dzieje się w twoim życiu. Zawsze będą tam dla ciebie, gdy będziesz ich najbardziej potrzebował, co może zapewnić komfort i towarzystwo w trudnych chwilach w życiu. Dzięki psom łatwiej przetrwać ciężki czas.

Zwierzę domowe może również pomóc sprawić, że ludzie poczują się pożądani, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo w domu. Jeśli ktoś czuje się bezpiecznie w domu ze swoim zwierzakiem w pobliżu, wtedy będzie miał więcej pewności siebie, gdy wyjdzie na świat, gdzie może być niebezpieczeństwo czające się za każdym rogiem!

Opieka nad psem może ułatwić interakcje społeczne i poprawić Twój nastrój

Psy mogą być świetnym lodołamaczem. Możesz nie znać nikogo w parku lub na plaży, ale jeśli masz ze sobą psa, ludzie będą ciekawi i będą chcieli się przywitać. A kiedy już podejdą, aby poznać Twojego pupila, łatwo będzie nawiązać z nim rozmowę i nawiązać nową, ciekawą znajomość! Znajdzie się również nie tylko osoba, która jest zainteresowana Twoim zwierzakiem – ta osoba może również zainteresować się poznaniem Ciebie lepiej!

Istnieje wiele powodów, dla których posiadanie psa może przynieść korzyści dla Twojego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia:

– Psy mogą pomóc osobom, które mieszkają samotnie.

– Mogą być również doskonałym źródłem towarzystwa dla osób, które często przebywają w domu i nie mają w pobliżu rodziny lub przyjaciół, których mogłyby często odwiedzać.

– Posiadanie psa może również sprawić, że częściej będziesz wychodzić na zewnątrz i ćwiczyć, co jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia oraz poprawy kondycji fizycznej.

– Jeśli cierpisz na depresję, posiadanie psa może potencjalnie pomóc złagodzić niektóre z jej objawów, zapewniając ujście dla uczuć i dodatkową parę oczu w poszukiwaniu ewentualnego niebezpieczeństwa.

Dlaczego warto mieć psa? Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę samopoczucia psychicznego, zmniejszenie stresu, czy po prostu chcesz mieć kogoś do rozmowy, istnieje wiele powodów, dla których posiadanie psa jest dobre dla twojego zdrowia. Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do znalezienia takiego towarzysza, a najlepiej zaadoptowania go ze schroniska dla psów!

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *