Sucha czy mokra karma dla kota – jaki pokarm wybrać dla swojego pupila?

Jaka karma dla kota? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystkie koty są inne i nie należy kategoryzować ich potrzeb. Najlepszym wyborem będzie zatem zdecydowana indywidualizacja pokarmu, np.: dla jednego gatunku powinniśmy podawać trochę mniej zboża lub innych składników pokarmowych, a dla innego umiarkowaną ilość mieszanki wysokoenergetycznej (dostosujmy ilość suchej i mokrej karmy do możliwości utrzymania prawidłowej masy). To jedyny sposób na określenie przez nas podstawowego zestawu produktów dla każdego kota w naszej rodzinie!

Karma sucha dla kota – czy to dobry pomysł?

Karma sucha dla kota to jedna z najpopularniejszych form karmienia naszych miauczących pupili. Jest tak nie bez powodu, gdyż ta prawidłowo dobrana zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które potrzebują nasze koty, aby móc sprawnie funkcjonować i osiągać prawidłową masę ciała.

Kompozycja i skład – ważna jest również ich trwałość oraz dokładność wynikająca ze stosowania poszczególnych substancji oraz ich proporcji. Warto przed rozpoczęciem spożywania stosować je sporadycznie, w połączeniu ze stosowaną już karmą, przez co najmniej 1-2 tygodnie na wypadek ewentualnych reakcji alergicznych u pupilka! To najrozsądniejsze wyjście, dzięki czemu można przyzwyczaić posiadane zwierzę do nowych składników i nieznanych dotąd połączeń smakowych.

Karma mokra dla kota – dlaczego warto ją wybrać?

Woda jest najważniejszym składnikiem w karmie dla kota. Karma mokra jest doskonałym źródłem wody i mikroelementów dla naszego kota, ale niestety mało chętnie jest ona przez niego spożywana. Dlatego też, jeśli nasz pupil rzadko pije lub z jakichś powodów nie chce pić, to mokra karma będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ skutecznie zapobiegnie odwodnieniu się kota. Karma mokra po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce i spożyta w ciągu 24 godzin.

Lepsza karma sucha czy mokra?

Sucha karma dla kota jest wyjątkowo smaczna, ale również ma wiele innych zalet. Należy pamiętać, że koty nie lubią być spragnione i mogą czuć się przy tym nieswojo. Dlatego tak ważne jest mokre podłoże w karmie dla kota oraz pozostawienie odpowiedniej ilości wody w misce.

Mokra karma dla kota jest o wiele bardziej atrakcyjna niż sucha, mimo że koty nie zawsze myślą tak samo. Z pewnością wybór odpowiedniej mieszanki składników (mięsa, ryb, czy warzyw) sprawi każdemu pupilowi radość i uszanuje jego indywidualne preferencje żywieniowe.

Karma sucha i mokra do kota – która lepsza? Podsumowanie

Niezależnie od dokonanego wyboru, najważniejsze jest to, by zadbać o zdrowie kota. Odpowiednia karma dla kota powinna również zawierać witaminy i minerały, ale przede wszystkim takie składniki jak: łatwo przyswajalne białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz tłuszcze dobrej jakości. Jedzenia dla mruczka ma być pożywne oraz smacznie.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *