Spędzanie czasu z psem – jak bawić się ze szczekającym pupilem?

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o zabawie z psem, jest to, że może ona przybierać różne formy i mieć wiele różnych celów. Zabawa jest dla psów podstawowym sposobem tworzenia więzi z towarzyszami ze stada, a także ważnym sposobem ćwiczenia. Kluczem do zapewnienia psu przyjemności z zabawy jest umiejętność odczytywania języka ciała psa i wiedza, jak odpowiednio reagować, kiedy pies inicjuje zabawę. Istnieją dwa podstawowe sposoby inicjowania zabawy przez szczeniaki: szczekanie na właściciela lub inne zwierzęta albo bieganie wokół niego w zabawny sposób i robienie przy tym wiele hałasu.

Kiedy zabawa zostanie zainicjowana, z zachowania psa będzie wynikało, czego chce od niego drugi pies. Jeśli pies nie będzie się dobrze bawił lub zacznie przejawiać oznaki agresji, takie jak warczenie lub kłapanie na Ciebie, najlepiej będzie przerwać zabawę i spróbować ponownie w późniejszym czasie, kiedy obie strony będą czuły się ze sobą bardziej komfortowo.

W jaki sposób bawić się z psem?

Istnieje wiele sposobów na zabawę z psem. Jeśli nie masz podwórka lub dostępu do parku, są inne sposoby na zmęczenie psa i zaczerpnięcie trochę ruchu. Spróbuj zabawy w chowanego w salonie lub na tyłach domu, gdzie jest więcej przeszkód do pokonania. Możesz też wypróbować zabawkę interaktywną, taką jak zabawka do przeciągania lub piłka o pewnym ciężarze, dzięki czemu pies nauczy się ją aportować i przynosić do Ciebie w nagrodę.

Na co zwrócić uwagę bawiąc się z psem?

Zanim zaczniesz bawić się z psem, warto poświęcić kilka minut, żeby go podekscytować i przyciągnąć jego uwagę. W tym celu możesz pokazać mu jego ulubioną zabawkę lub smakołyk, aby był chętny do zabawy, kiedy już ją rozpoczniesz. Teraz kiedy pies jest już zainteresowany zabawą, jest wiele gier, w które można się bawić. Jeśli Twój pies lubi aportować, przynieś jego ulubioną piłkę i rzucaj ją dookoła, aż nie będzie mógł się doczekać, żeby ją pogonić i przynieść z powrotem!

Inne dobre zabawy to chowanie smakołyków pod naczyniem z jedzeniem lub za meblami, a następnie zachęcanie psa do ich znalezienia, a także zabawa w berka po domu.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w zabawie z psami, warto wiedzieć o kilku rzeczach, zanim zaczniesz grać w aportowanie lub przeciąganie liny. Po pierwsze, ważne jest, żebyś zainteresował psa grą, każąc mu siedzieć i czekać na sygnał, zanim rozpoczniesz zabawę. Kiedy pies aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciu, zawsze warto go chwalić i dawać mu smakołyki, jeśli zrobi coś poprawnie, np. usiądzie lub się położy.

Jeśli Twój pies nie jest zbyt podekscytowany lub skacze na Ciebie, może to być znak, że zabawa zaszła za daleko i że czas zakończyć sesję zabawy. Jeśli zdarza się to regularnie, może to oznaczać, że pies nie lubi się bawić tak bardzo, jak myślałeś i woli spędzać czas na innych zajęciach.

O czym jeszcze pamiętać bawiąc się z psem? Podsumowanie

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi podczas zabawy z psem jest zapominanie o włączeniu siebie do zabawy. Niezależnie od tego, czy chodzi o aportowanie piłki, czy rzucanie zabawki przez cały pokój, jeśli pies nie widzi, że włączasz się do zabawy, szybko traci zainteresowanie i przechodzi do czegoś innego. Włącz się do zabawy i współdziałaj ze swoim pupilem, aby uzyskać grę, która spodoba się wam obu!

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *